Zpochynění darovací smlouvy

Dobrý den,

mám dotaz ohledně majetku mého otce. Ovdověl a nyní je znovu ženatý.

Jeho nová manželka (o 30 let mladší) vstoupila do svazku s dluhy, které za ní otec zaplatil. On byl majetný, ona jenom dluhy a bez peněz. Nyní, po 4 letech je otec ve vážném zdravotním stavu, leží v nemocnici se zápalem plic, dementní a s dalšími zdravotními problémy.

Daroval své nové ženě 1/2 baráku který prodal a za peníze, které mu zbyly si koupil byt 3+1, který je rovněž napsaný na jeho nynější ženu. Daroval jí také les a vlastně vše, co měl.

Jsme tři jeho dcery a na majetku jsme se podíleli i se svými rodinami. Dle slov lékaře je jeho demence už dlouhodobější záležitost, tedy se dá předpokládat, že v roce 2010, kdy své ženě daroval 1/2 domu už byl dementní a i převod dalšího majetku a vše, čeho do dnešního dne jeho žena nabyla už dle našeho názoru neučinil dobrovolně a při tom, aniž by byl schopný rozhodnout při smyslech.

Nyní ho zřejmě jeho žena odloží na LDN aby zde dožil svůj život (pokud nezemře již v nemocnici).

Zvažujeme se sestrami, že budeme tuto situaci řešit soudně, jelikož od začátku bylo jasné, že tato žena si bere našeho otce z vypočítavosti a se záměrem se obohatit. Dnes má byt, který jí otec koupi, další, který měl být původně pro něj, les, peníze a vlastně všechen majetek, který by měl dle našeho názoru přejít i na ostatní členy rodiny - tedy na nás, jeho děti.

Problém je v tom, že když maminka umřela, žádal nás, abychom se vzdaly pozůstalostního řízení a všechen majetek na něj napsali. To jsme neučinily, a tak nás přemluvil alespoň k tomu, že si my tři necháme chalupu v horách (hodnota cca 1,8 mil.) a jemu necháme vše ostatní.

Nemůžeme se smířit s tím, že majetek, na kterém jsme se nadřeli všichni, spadne cizí ženě, která se měla od začátku vztahu s otcem vytýčený cíl. Navíc ho proti nám jeho žena popuzovala a docílila toho, že  jsme s ním přerušili kontakt.

Prosím o radu, zda má cenu tuto situaci řešit a zda je reálný úspěch dostat zpět to, co nám patří.

Děkuji za jakoukoliv radu, s pozdravem Dana

Dobrý den,

to je složitější otázka. Spíše by bylo vhodné uskutečnit na dané téma právní poradu, kde bych mohl klást ještě další otázky. Obecně pokud chcete celou věc řešit, pak se to určitě neobejde bez žaloby, soudního sporu apod. K tomu zcela jistě využijte pomoc advokáta, protože se nejedná o snadný případ.

Stěžejní v této situaci bude prokázat za pomoci ošetřujících lékařů, či jiných odborníků, že otec trpí nemocí a demencí už dlouhou dobu a trpěl ji, i při podpisování darovacích smluv, tedy, že nebyl v té době svéprávný a jeho nesvéprávnost byla zneužita jeho manželkou. Pokud se toto povede prokázat, bude tam určitě nějaká šance, jak převody zpětně zpochybnit.

Máte zájem o právní pomoc a poradu, pomoc on-line právníka či právní zastoupení v jakékoliv právní věci? Pak kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Zpět   |   Nahoru

TOPlist