Směnka a vymáhání pohledávky u rodičů

Dobrý den,

rád bych požádal o právní radu v mé složité situaci.

Asi před rokem jsem potřeboval půjčit peníze na podnikání a podepsal směnku vlastní bez protestu se splatností k 31.12.2010. Bohužel díky podnikatelskému nezdaru jsem nebyl schopen dlužnou částku uhradit v termínu. Věřiteli jsem navrhl splátkový kalendář, ale ten bohužel odmítnul s tím, že chce peníze všechny a hned a nyní si najal na vymáhání této směnky vymahačskou společnost.

Na první schůzce s jednateli společnosti mi bylo okamžitě vyhrožováno, že již mají sepsaný návrh na blokaci veškerého nemovitého majetku mých rodičů. Já osobně ale nechápu, co to vůbec je a zda něco takového mohou udělat. Situace se má totiž tak, že trvalé bydliště mám již od počátku minulého roku jinde než u rodičů a u rodičů tudíž nebydlím a ani nemám s jejich bydlištěm nic společného.

Otázka tedy zní, zda mají nějaké právo \"zablokovat\" nemovitý majetek mých rodičů, a zda mohou být rodiče postiženi jakoukoliv exekucí na jejich majetek (v důsledku nesplacení mé směnky). Trošku bokem bych se ještě rád dotázal, zda je nějaká možnost bránit se jejich výhrůžkám ve smyslu fyzického napadení mne a mé rodiny, a zda by za jejich činnost byl zodpovědný i věřitel, který jim dal plnou moc v této věci.

Předem velice děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

v první řadě musím uvést na pravou míru uvedené výhružky. Věřitel samozřejmě nemůže obstavit jakkoliv majetek Vašich rodičů. Byla by zde pouze možnost v případě, že by jste jim uvedeným majetek převedl Vy sám s úmyslme poškodit věřitele, což není předpokládám tento případ.

Jiná je otázka movitého majetku, kde může exekutor využít svého práva a zabavit v bytě rodičů movité věci. Následně pak rodiče musí prokázat, že sepsané věci nejsou Vaším majetkem, ale majetkem jejich.

Podrobnější informace Vám mohu sdělit v případě, že mě kontaktujete na mail: profipravnik@gmail.com

Zpět   |   Nahoru

TOPlist