Podvod prodávajícího nebo chyba banky?

Po domluvě s inzerujícím, který nabízel prostřednictvím webové inzerce ke koupi notebook, jsem mu zaslal na účet stanovenou částku 8200 Kč. Ještě po deseti a více dnech mi trvdil, že mu peníze na účet dosud nepřišly, takže mi zmíněný notebook poslat nemůže. Finanční ústav, odkud jsem peníze posílal, mi potvrdil, že se platba zpět nevrátila, tudíž peníze dotyčnému musely přijít. Nicméně není v mé pravomoci si stoprocentně ověřit, zdali se skutečně peníze na jeho účtu objevily. Nakonec se mnou majitel notebooku přestal komunikovat, když jsem jej vyzval, aby mi hodnověrně doložil, že peníze skutečně nedostal, i když mi předtím slíbil, že potvrzení zašle. Navíc adresa, kterou mi zaslal, se ukázala jako neplatná, neboť se z ní podle vyjádření pošty odstěhoval. Ještě předtím, než byla mezi mnou a prodávajícím komunikace ukončena, jsem zašel na Policii ČR a požádal je, zdali by policie nemohla přešetřit, zdali platbu skutečně dostal. Podle vyjádření sloužícího policisty se však nejedná o trestnou záležitost, měl jsem se podle jeho slov obrátit na soud. Zároveň jsem byl upozorněn na to, že takové případy se projednávají velmi zdlouhavě a soud budu muset zaplatit. Je možné výše uvedené jednání klasifikovat jako podezření z trestného činu podvodu, aby se tím začala Policie ČR zabývat? Co se stane, když se podezření neprokáže a viníkem budou nakonec banky? Jak radíte postupovat?

Zcela určitě bych podal trestní oznámení na neznámého pachatele s tím, že policii předložte veškeré indicie či důkazy, které jsou Vám známy, např. mailovou adresu, telefon, stránky odkud jste inzerát zjistil, č. účtu, kam jste peníze posílal.

Určitě bych neřešil tvrzení, že mu peníze nedošly. To je skutečně pouze výmluva a bezpochyby se jedná o podvod. Nicméně by bylo dobré pooptat se někde na příslušných internetových stránkách, zda takto není podvedených více a pokud ano, aby se Vám určitě ozvali. Pokud totiž bude více podvedených a vyšší škoda, bude policie nucena se tím zabývat. A určitě je pak schopna dle čísla účtu, přezdívky či mailové adresy daného člověk najít, nebo se mu alespoň přiblížit...i když nyní nemůžeme vědět jak moc mazaný ten člověk je.

Vy můžete navíc těžko podat soudní žalobu, když nevíte kdo je žalovaný, kde bydlí apod. Policie by tak dle svých slov a rad legalizovala podvody v prostředí internetu, kde by následně mohl podobným způsobem postupovat každý což je neakceptovatelné.

V případě další porady či konkrétní právní pomoci mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Zpět   |   Nahoru

TOPlist